Pary Marketing and Sales

Pary Marketing and Sales

Pary Marketing and Sales

Pary Marketing and Sales

۱۴ارديبهشت

تعهد سازمانی چیست؟

جمعه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۲۸ ق.ظ


وجود نیروهای انسانی متعهد به سازمان در هر سازمان ضمن کاهش غیبت، تاخیر و جابجایی، باعث افزایش چشمگیر عملکرد سازمان، نشاط روحی کارکنان و تجلی بهتر اهداف متعالی سازمان و نیز دستیابی به اهداف فردی خواهد شد. عدم احساس تعهد و تعهد سطح پایین، نتایج منفی را برای فرد و سازمان به دنبال دارد؛ از جمله نتایج، ترک خدمت، غیبت زیاد، بی میلی به ماندن در سازمان، کاهش اعتماد مشتریان و کاهش درآمد می باشد.

تعاریف مختلف از تعهد سازمانی
از آن جا که طبق تحقیقات صورت گرفته رفتار کارکنان در سازمان می تواند متأثر از نگرش هایشان باشد، از این رو، آگاهی از آن ها برای مدیران سازمان ها ضروری به نظر می رسد. با وجود این، باید اذعان کرد، آگاهی از همه نگرش های کارکنان برای مدیران سازمان اهمیت چندانی نداشته و مدیران نیز علاقه ای به دانستن همه این نگرش ها ندارند. درواقع مدیران بیشتر علاقه مند به دانستن آن دسته از نگرش هایی هستند که با کار و سازمان مرتبط است. طبق تحقیقات انجام گرفته در این مورد سه نگرش عمده بیشترین توجه و تحقیق را از سوی محققان به خود جلب کرده اند. این سه نگرش عبارتند از:

  • ۱- رضایت شغلی
  • ۲- وابستگی شغلی و
  • ۳- تعهد سازمانی.

در این تحقیق به بررسی یکی از این نگرش ها یعنی تعهد سازمانی پرداخته شده است. همچنین سعی شده است جدیدترین ابعاد در این زمینه نیز ارائه گردد.  برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

تعریف تعهد: تعهد الزامی است که آزادی عمل را محدود می کند 

از تعهد سازمانی تعاریف متعددی به عمل آمده است که از آن جمله عبارتند از:

  • 1-    تمایل قوی برای بقاء عضویت در یک سازمان خاص
  • 2-    تمایل برای تلاش بسیار زیاد برای سازمان
  • 3-    باور قاطع در قبول ارزش ها و اهداف سازمان .

پورتر و همکاران وی، 1974 «تعهد سازمانی» را به معنی همسان­سازی با یک سازمان و پیوند با آن تعریف می کنند. به نظر آنان، تعهد سازمانی حداقل از سه عامل زیر تشکیل شده است:

  • الف) قبول داشتن سازمان و پذیرش اهداف و ارزش های آن
  • ب) آمادگی برای بذل کوشش قابل توجه و بیشتر
  • ج) علاقه­مندی به حفظ عضویت در سازمان .

پژوهشگرانی چون تعهد سازمانی را از تعهد شغلی یا تعهد به کاری که فرد انجام می دهد، تفکیک می­کنند. کول از تحقیقاتی که در سازمان های مختلف انجام داده است، نتیجه می­گیرد که تعهد سازمانی کارمندان ژاپنی بسیار زیاد است ولی الزاماً رضایت و تعهد شغلی بالا ندارند.

تعهد عبارت است از احساس هویت و وابستگی فرد به سازمان.

چاتمن و اورایلی تعهد سازمانی را به عنوان حمایت و پیوستگی عاطفی با اهداف و ارزش های یک سازمان به خاطر خود سازمان و دور از ارزش های ابرازی آن «وسیله­ای برای دستیابی به اهداف دیگر» تعریف می­کنند .تعهد سازمانی میزانی است که یک شخص عمیقاً با سازمان تعیین هویت می­شود و احساس می­کند جزیی از سازمان و درگیر شغل است . تعهد سازمانی عبارت است از: پذیرفتن اهداف و مقاصد سازمان و تمایل برای کار کردن در جهت آن اهداف .

«هانت و مورگان» (1994) تعهد سازمانی را در دو سطح خرد و کلان مطرح نمودند. تعهد در سطح خرد عبارت است از تعهد به گروه­های خاص سازمانی که شامل گروه­های کاری، سرپرستان و مدیریت عالی می شوند و تعهد در بعد کلان عبارت است از تعهد به سازمان به عنوان یک مجموعه و یک سیستم . تعهد سازمانی بیان­کننده حالتی است که کارکنان سازمان، هدف­هایشان را معرف خود می­دانند و آرزو می­کنند که در عضویت آن سازمان بمانند .

می یر و آلن در سال 1992 بیان می­کنند که تعهد سازمانی یک حالت روانشناختی است که روابط کارکنان با سازمان را توصیف می­کند و به تصمیم به ادامه عضویت در سازمان دلالت دارد .  تعهد سازمانی ناشی ازعوامل و متغیرهای مختلفی است که نتایج مختلفی را به دنبال دارد. در مطالعات رفتار سازمانی تأکید بر نگرش، پایبندی شغلی، رضایت شغلی و تعهد سازمانی می­باشد. تعهد سازمانی عبارت است از نگرش­های مثبت یا منفی افراد نسبت به کل سازمان (نه شغل)  که در آن مشغول به کارند .  به بیان دیگر در تعهد سازمانی شخص نسبت به سازمان احساس وفاداری قوی دارد و از طریق آن سازمان خود را مورد شناسایی قرار می­دهد .

برگمان و همکاران نیز تعهد سازمانی را چنین تعریف کرده­اند: تعهد سازمانی عبارت است از باور قاطع افراد در پذیرش ارزش ها و اهداف سازمان و تمایل به تلاش بیشتر و حفظ عضویت در سازمان. تعهد سازمانی یک نگرش درباره وفاداری کارکنان به سازمان و یک فرآیند مستمر است که به واسطه مشارکت افراد در تصمیمات سازمانی، توجه افراد به سازمان و موفقیت و رفاه سازمان را می­رساند ). تعهد سازمانی را نوعی وابستگی عاطفی به سازمان درنظر می­گیرند. براساس این شیوه­، فردی که به شدت متعهد است، هویت خود را از سازمان می­گیرد، در سازمان مشارکت دارد و با آن درمی­آمیزد و از عضویت در آن لذت می­برد.

 

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۷/۰۲/۱۴

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی